DO GÓRY NOGAMI Twórczo o sztuce, nauce i rodzicielstwie.

 • Jak było na zajęciach?

  Krótka rozmowa rzucająca światło na pytanie naszych dzieci o ich wrażenia z zajęć. Czy można dzięki temu budować poczucie własnej wartości u naszych pociech? Chcemy dowiedzieć się czy ten czas, był niezmarnowany, jak zatem zadać dziecku pytanie i kiedy jest na to dobry moment. Jak okazać dziecku zainteresowanie, a nie wypytywać o fakty. A co kiedy dziecko powie: było nudno! Zapraszam Cię Rodzicu do posłuchania.

  Możesz też nas posłuchać:

 • Smutno Ci?

  Kolejny filmik podejmuje wyzwanie uporządkowania myśli na temat dziecięcych smutków. Co to znaczy, że smutek jest stopniowalny? Jak poradzić sobie ze smutkiem i skąd czerpać siły. Odcinek powstał dzięki fascynacji hiszpańskim malarzem Diego Velázquezem i książką dr Bożeny Fabiani „Gawędy o sztuce". Jak u Was jest z tematem smutku? Zapraszam do posłuchania Drogi Rodzicu.

  Możesz też nas posłuchać:

 • Co z nudą?

  W leniwy jesienny dzień, rozmawiamy o nudzie. Nienaukowo, bez zadęcia, blisko Was. Mówimy o tym, co dobrego daje nuda, jak sobie z nią̨ radzić́, czy zawsze należy ją czymś wypełniać́? Jak pielęgnować przestrzeń na restart. Rozmawiamy o kreatywności i procesie czekania na efekt. Zapraszam Cię Rodzicu do posłuchania.

  Możesz też nas posłuchać:

 • Ładnie narysowałem?

  Co robicie Drodzy Rodzice, gdy Wasze dzieci przybiegają z rysunkiem i pytaniem: Czy ładnie? Rozmawiamy o tym, że to moment, kiedy dziecko potrzebuje uwagi. Że dobry pretekst żeby złapać kontakt, zbudować relacje. Z drugiej strony spojrzałyśmy z Esterą na „dziecięce prace" i doszłyśmy do wniosku, że nie zawsze trzeba rzucać wszystko i biec z aprobatą. Zapraszam Was do posłuchania.

  Możesz też nas posłuchać:

 • Komunikowanie rzeczy trudnych

  Kiedy słyszymy od dziecka, że ktoś sprawił mu przykrość – pierwszą reakcją jest chęć ratunku za wszelką cenę. Sprawcę zdarzenia najlepiej wysłać w kosmos, do kamieniołomu, gdzie budują piramidy egipskie. Chcemy ochronić nasze dziecko. Odcinek o tym, jak sobie radzić z komunikowaniem rzeczy trudnych. Jakie warunki stworzyć dla siebie, żeby nie palić mostów. Jak z szacunkiem, rozmawiać o naszych i dziecka potrzebach. Zapraszam do posłuchania.

  Możesz też nas posłuchać: