-
005 Jak chwalić dziecko, żeby je zmotywować
Co robić kiedy dziecko przychodzi z pracą i pyta: czy ładnie? Dzisiaj rozmawiamy o tym, jak powinno wyglądać chwalenie, aby rozwijać u dzieci motywację wewnętrzną . Co jest właściwą formą? Czy jest recepta na budowanie poczucia własnej wartości poprzez chwalenie dziecka? Mówimy o nieszczerych zachwytach, autentycznej relacji z dzieckiem i o tym, że słowo fajnie nie jest zbrodnią. Dzielimy się naszym doświadczeniem zebranym podczas pracy animatora kultury i pedagoga.Podajemy przykłady co u nas się sprawdza: - szczerze odpowiadam: ładnie,- robimy wystawę prac i to dziecko o nich opowiada, - zadajemy pytania: a co to za czerwona kreska? Dziecko staje się ekspertem, - mówimy o procesie w trakcie kiedy dziecko coś tworzy np.” Widzę, że jesteś wytrwały”,- świętujemy zwycięstwa w myśl zasady: mi się coś udało, cieszcie się razem ze mną. Wtedy też możemy powiedzieć FAJNIE! Spotkanie, świętowanie, bycie razem, kiedy jesteśmy z czegoś dumni. - odchodzimy na chwilę od oceniania pracy ładne/nieładne do tego, że jesteśmy w relacji rodzice z dziećmi blisko, stawiamy na tworzenie więzi. Ważne jest to, że jestem z ciebie dumna!- opisujemy, co widzimy w pracy, ale również cechy charakteru, które wspierały tworzenie dzieła, doceniamy wysiłek, nawiązujemy relacje. Szczerze mówimy ŁADNE!Wspomniane w tym odcinku:- notesik z zajęć z prof. dr hab. Wiesławem Bieńkuńskim, który zaszczepił w Ewie podczas studiów miłość do linorytu;- książka „Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały” autorek Joanna Faber i Julie King; - uczestniczka zajęć pracowni Do Góry Nogami, Basia, którą bardzo serdecznie pozdrawiamy.Do usłyszenia w kolejnym odcinku Estera i Ewa!
-
004 Jak pytać? Jak było na zajęciach?
Jako rodzice chcemy się dowiedzieć czy nie marnujemy czasu i pieniędzy. A co jak dziecko po prostu mówi fajnie lub nic nie odpowiada na pytanie: Czy ci się podobało? Jak i kiedy zapytać aby uzyskać odpowiedź. To ważny temat i kompaktowa rozmowa. Jak pytać aby uzyskać więcej informacji niż tylko: FAJNIE!Ważne dla nas:- jest zadbanie o czas i miejsce aby było sprzyjające dla nas i dla dziecka,- nie pytać jak widzimy, że dziecko jest przemęczone, zmęczone,- nie wkładajmy NASZEJ potrzeby informacji na dziecko,- może czasem nie zadawajmy pytania aby dać jemu pole aby samo powiedziało,- fajni, mądrze stworzone pytania otwarte,- dzielmy się z dzieckiem naszym dniemWspomniane w odcinku:- strona internetowa www.umyslnie.pl autorka plakatu i pytań Milena CieślaI jak zwykle u nas dostaniecie praktyczne, uważne spojrzenie oczami matek, pedagożki i prowadzącej zajęcia. Chętnie usłyszymy wasze historie. A jeśli wskazówka z tej rozmowy była dla Was pomocna to ogromnie cieszymy się jeśli nam o tym opowiecie.Do usłyszenia w kolejnym odcinku Estera i Ewa.
-
003 TALENT, predyspozycje i zajęcia dodatkowe dla dzieci
Dzisiejszy odcinek w całości poświęcony jest talentowi. Rozkminiamy jak to jest z zajęciamidodatkowymi dla naszych pociech. Czy, ile i jak je dobierać? I najważniejsze jak wspierać talent udzieci? Czy dziecko samo CHCE, czy MUSI brać udział w aktywnościach pozaszkolnych? Jak wygląda zrównoważony plan zajęć? Kiedy jest za dużo a kiedy niewystarczająco? Jak kształtuje się bierność i zaradność u dzieci a potem dorosłych?Dla nas było ważne:1. Aby rozwijać dziecko musi sprzyjać całe otoczenie. Zadbajmy o zrównoważony plan dnia i tygodnia z czasem na odpoczynek.2. Talent wymaga pracy też nad charakterem i cechami takimi jak wytrwałość, cierpliwość.3. Nie trzeba się znać na wszystkim. Jesteśmy różni i to jest super.4. Przy wychowywaniu dziecka utalentowanego lepiej być trenerem niż treserem. WSPIERAJMYNASZE DZIECKO!5. Jeśli dziecko ma radość i talent w jakiejś dziedzinie to NIE MUSI całego życia podporządkować temu talentowi. Może ale NIE MUSI. Dany talent i umiejętność mogą ubogacać życie człowieka i to jest OK. Ciekawe, bogate i różnorodne życieWspomniane w tym odcinku:- książka „Mózg na tak” autorzy Siegel Daniel,Payne-Bryson- Rozmowa z Miłoszem Brzezińskim na Spotify. Ponieważ słuchamy ich dużo, nie pamiętamydokładnie który odcinek, jednak polecamy podcasty z Panem Miłoszem, każdy to wspaniała dawka wiedzy.- uczestniczki zajęć pracowni Do Góry Nogami: Paulinka, Tosia, Zuzia a- Joanna Kalemba Edukowisko.pl- wywiad z Mietkiem Szcześniakiem- książka „Leonardo da Vinci” autor Walter Isaacson- książka „Pod presją dajmy dzieciom święty spokój” autor Carl Honore- cytaty Janusza Korczaka, że najgorszy nauczyciel to ambitny nauczyciel, J. Korczak, Wychowawca ambitny, w: tegoż, Teoria a praktyka. Artykuły pedagogiczne (1919–1939), dz.cyt., s. 299.Ciekawostki:- Czas wolny dziecka kształtuje mózgku kreatywnemu rozwiązywaniu problemów a nie czekaniu na gotowe.- Czas wolny dziecka jest tylko i wyłącznie dziecka! Kiedy to ono SAMO tworzy sobie TO czym chce się zająć. W taki sposób tworzymy podwaliny samosterowności osób dorosłych.- Obraz „Mona Lisa” Leonardo da Vinci powstawał 16 lat!Odkrycie:Uczymy się przez całe życie, a nie tylko w dzieciństwie!Dzieciństwo to już jest życie! To nie przygotowanie do życia.Rozmowa jest naszpikowana ciekawostkami, informacjami i ważnymi myślami. Napisz nam jednąrzecz, którą zastosujesz albo była dla Ciebie najważniejsza. Z ciekawością czekamy na Twójkomentarz.Do usłyszenia w kolejnym odcinku Estera i Ewa!
-
002 O trudnych emocjach. Smutek u dziecka.
O smutku rozmawialiśmy na podstawie historii siedemnastowiecznego malarza, portrecisty rodziny królewskiej Hiszpanii, Diego Velázqueza. Była to historia sztuki dla dzieci, a przy okazji lekcja z cyklu “trudne emocje”. Mówiliśmy o poczuciu krzywdy i zmaganiu się z nią osoby dorosłej, chociaż ja zaplanowałam rozmowę o wytrwałości. Dzieci poruszone niesprawiedliwością w życiu malarza proponowały inne zakończenia jego perypetii życiowych i tak zajęcia arteterapeutyczne miały w sobie trening twórczości.Nasze myśli z rozmowy:- Co niewygodnego jest w smutku i dlaczego od niego uciekamy? Bezradność, poczuciekrzywdy, każda emocja jest stopniowalna i ma różne natężenie. Mamy tendencję donegowania trudnych emocji, które bolą. A co jeśli je nazwiemy i wypuścimy, abynieprzepracowany smutek w przyszłości nie zamienił się w bóle somatyczne. Dla każdegosmutek jest czymś innym. Smutek może być czasem refleksji, nowego początku.- Smutek jest OK, to jedna z wielu emocji. Jeśli dziecko rozmawia z nami o smutku niezakładajmy czapki rozwiązywacza problemów. Nie przepytujemy i nie egzaminujemy dzieckadlaczego jest smutne, ale zaczekajmy na moment kiedy będzie gotowe. Jesteśmy w staniejako rodzić zaakceptować uczucia. Dajmy informację “ja wierzę w ciebie” a nie “martwię się ociebie”. Sami w życiu dajmy przykład jak sobie radzimy ze smutkiem. Nie pocieszać, niedawać rozwiązania, ale słuchać, docenić za rozmowę o trudnych emocjach.\Wspomniane w odcinku:- postać hiszpańskiego malarza Diego Velázquez- książka „Dalsze Gawędy o sztuce VI-XX” autorka Bożena FabianiCiekawostki:- internetowe, instagramowe filtry to nie wymysł XXI wieku. Poprawianie urody na portretach jestdoskonale znane w świecie malarstwa, od dawna;- neurony lustrzane tworzą się poprzez obserwację zachowań bliskich nas osób.Do usłyszenia w kolejnym odcinku Estera i Ewa.
-
001 Tęsknota. Jak pomóc dziecku przeżywać tę emocję
Dzień dobry, dobrze, że jesteś! Tak witam osoby wkraczające do mojej pracowni działań twórczych DO GÓRY NOGAMI. Rozgość się i słuchaj naszych opowieści. Ja nazywam się Ewa Zychowicz i od 9 lat prowadzę pracownię i zajęcia artystyczne dla dzieci. Estera jest surdopedagogiem i na co dzień spotyka rodziców w poradni psychologiczno-pedagogicznej. W tym podcaście możesz usłyszeć nasze rozmowy o dzieciach i rodzicielstwie. Również tematach związanych z branżą zajęć dodatkowych. Animacją kultury.Dzisiejszy odcinek w całości poświęcony jest tęsknocie. Powstał w 2021 roku kiedy na świeciepanuje pandemia. Przez długi czas dzieci nie chodziły do szkoły, a zajęcia odbywały się zdalnie.Interakcje, spotkania rodzinne i życie towarzyskie były zamrożone. I co w takiej niecodziennej sytuacji odczuwają dzieci?Podczas zajęć w pracowni odczuwaliśmy niepokój i chaos, a pod jego powierzchnią ukrywała sięTĘSKNOTA. Jak wyglądały zajęcia? Czy rozmowa o trudniejszych emocjach popsuje dzieciom ich szczęśliwe dzieciństwo? Czy mocny i żywy smutek, który jest połączony z tęsknotą może przerodzić się w szczęście?Zapraszamy do wysłuchania. Jesteśmy arcyciekawe Waszych wrażeń i komentarzy.Nasze myśli z rozmowy:- Dajmy dziecku czas, aby emocje przeżywało po swojemu i nie biegnijmy od razu rozśmieszać ipocieszać, “załatwić sprawę”,- A co jeśli tęsknimy za kimś lub za czymś, co już nigdy do nas nie wróci? Pozwolić na ból iodczuwanie straty. Jak pozwolić płynąć temu bólowi? Jak wysłuchać dziecko bez dawania radi zasypywani pomysłami. Co zrobić kiedy dziecko zalewa się łzami i głośno płacze?- Jaką informację kierujemy do dziecka? Czy jest to “martwię się o ciebie” czy raczej “wierzę, żedasz sobie radę”?- Siłę daje wspierająca obecność drugiej osoby i gotowość wysłuchania.Wspomniane w tym odcinku:- książka „Wielka księga uczuć” autor Grzegorz Kasdepke- książka „Przyjaciele żyrafy. Bajki o empatii” autorki Joanna Berendt i Aneta RyfczyńskaDo usłyszenia w kolejnym odcinku Estera i Ewa!